Според последното проучване за разходите за живот на Еconomist Intelligence Unit

...
Според последното проучване за разходите за живот на Еconomist Intelligence Unit
Коментари Харесай

Градът, който за първи път оглави класацията за най-скъпо място за живот в света

Според последното изследване за разноските за живот на Еconomist Intelligence Unit (EIU) и цените в най-големите градове в света са се повишили приблизително с 8,1% през последната година. Това е най-бързото покачване на цените през последните 20 години, на фона на световната рецесия на разноските за живот, провокирана от войната в Украйна и продължаващите ограничавания за covid-19 в Китай.

Ето за какво следим и разбъркване в международната ранглиста за най-скъпите градове за живот в света. Ню Йорк оглавява класацията за първи път , изравнявайки се с обичайния водач Сингапур , също е на първа позиция за осми път през последните 10 години. Двата града надминаха Тел Авив (който беше на върха предходната година) и в този момент е на трето място. На другия полюс пък са градове като Дамаск и Триполи . В изследването попадат 172 града.

Руските градове Москва и Санкт Петербург се повишиха доста в класацията - Москва с 88 места, а Санкт Петербург със 70 места, откакто западните наказания усилиха цената на живота в Русия.

В Европа

Четири европейски града попадат в класацията в топ 10 на най-скъпите градове за живот в света. Това са Цюрих на 6-то място, Женева на 7-мо място, Париж на 9-то място и Копенхаген на 10-то място.

Сред най-големите спадове класацията са европейски градове като Люксембург и Стокхолм, като и двата града изпадат с по 38 места.

За класирането на градовете EIU съпоставя цени на повече от 200 продукта и услуги в 172-та града. Те изследват цените на компании както от висок, по този начин и от невисок клас и регистрират съмненията на цените през последната година.
 Най-подходящите и най-неподходящите градове за живот през 2022 година
Най-подходящите и най-неподходящите градове за живот през 2022 година

В класацията са включени повече от 170 града

В отчета се показва още, че н ай-значително повишаване на цените има при енергийните артикули, в частност горивата , чиито цени са се повишили приблизително с 22%. Скокът е цената на стоката провокира публични митинги в няколко града по света тази година като Шри Ланка и Испания да вземем за пример.

Добрата вест е, че цените може да стартират да се намаляват в някои страни през идната година, поради растежа на лихвените проценти. Блокирането на веригите за доставки също ще намалее, поради спада в търсенето.

" Освен в случай че войната в Украйна не ескалира предвиждаме, че цените на суровините за силата, храната и доставките като метали евентуално ще спаднат внезапно през 2023 година спрямо равнищата от 2022-а година ", се споделя в отчета.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР